Prírodné humínové kyseliny môžu ekologickým farmárom súčasne poskytnúť niekoľko výhod. Tu sú niektoré, o ktorých by mal vedieť každý farmár:
1 Zlepšenie zdravotného stavu pôdy
Humínové kyseliny sú organické zlúčeniny vznikajúce rozkladom rastlinnej a živočíšnej hmoty. Pri aplikácii do pôdy pomáhajú zlepšiť jej štruktúru a úrodnosť. Podporujú agregáciu pôdnych častíc, zlepšujú pórovitosť pôdy, infiltráciu vody a prevzdušňovanie. Výsledkom je zdravšia pôda so zlepšenou kapacitou zadržiavania živín.
2 Zadržiavanie a dostupnosť živín
Humínové kyseliny majú vysokú kapacitu výmeny katiónov, čo znamená, že dokážu pritiahnuť a udržať základné živiny v pôde, čím zabránia ich vyplavovaniu. Pomáha to zvýšiť dostupnosť živín pre rastliny a znižuje riziko odtoku živín, čo je prospešné pre postupy ekologického poľnohospodárstva, ktoré zdôrazňujú trvalo udržateľné hospodárenie so živinami.
3 Rozklad organickej hmoty
Humínové kyseliny stimulujú mikrobiálnu aktivitu v pôde, urýchľujú rozklad organickej hmoty. Výsledkom je, že živiny viazané vo zvyškoch plodín alebo iných organických materiáloch sa ľahšie uvoľňujú a stávajú sa dostupnými pre rastliny.
4 Chelatácia mikroživín
Humínové kyseliny môžu chelátovať alebo viazať mikroživiny, ako je železo, mangán, zinok a meď, vďaka čomu sú pre rastliny dostupnejšie. To je dôležité najmä v ekologickom poľnohospodárstve, kde sa nepoužívajú syntetické mikroživinové hnojivá. Zlepšená dostupnosť mikroživín môže podporiť rast a vývoj rastlín.
5 Zlepšenie rastu koreňov a príjmu živín
Bolo hlásené, že huminové kyseliny zvyšujú toleranciu rastlín voči rôznym environmentálnym stresom, vrátane sucha, slanosti a toxicity ťažkých kovov. Zlepšením rastu koreňov a príjmu živín pomáhajú humínové kyseliny rastlinám lepšie odolávať nepriaznivým podmienkam, čo vedie k zlepšeniu odolnosti plodín.
6 Stimulácia biologickej aktivity
Humínové kyseliny môžu podporovať rast a aktivitu prospešných pôdnych mikroorganizmov. Tieto mikroorganizmy prispievajú k kolobehu živín, potláčaniu chorôb a celkovému zdraviu pôdy. Podporou robustného pôdneho mikrobiómu podporujú humínové kyseliny udržateľnejší a vyváženejší ekosystém.
7 Detoxikácia pôdy
Humínové kyseliny reagujú s funkčnými skupinami rôznych toxických organických zlúčenín ako sú mykotoxíny, bakteriálne toxíny, endotoxíny, herbicídy, perzistentné látky (PCB a dioxíny) a vytvárajú chemické väzby. Humínové kyseliny majú afinitu k toxickým ťažkým kovom (Cd, Cr, Hg, Pb, As a iné) a chelátové väzby zabraňujú ich resorpcii rastlinami.