Reštrukturalizácia viníc prebieha veľmi prudkým spôsobom. Vinice sa na jeseň vyklčujú a na jar už sa vysádza nová vinica. Nie je preto vôbec priestor na optimálnu prípravu pôdy pred výsadbou.
Primárnym cieľom pred výsadbou je vytvoriť také pôdne podmienky, ktoré vytvoria priaznivé podmienky na zakorenenie viniča a tiež tvorbu koreňového systému.
Kvalita likvidácie starej výsadby viniča má vplyv na rast a vývoj novej výsadby. Zlý rast a úhyn sadeníc v nových výsadbách sú najčastejšie spojené s nekvalitnou likvidáciou starej výsadby, nedostatočnou prípravou pôdy pred výsadbou, nedostatočným hnojením pred výsadbou alebo chorobami a škodcami, ktoré môžu prežívať v pôde alebo na rastlinných zvyškoch. Jedná sa o háďatká, vírusy, hubové patogény napadajúce korene alebo hubové patogény napadajúce drevo.
Základným krokom je odstránenie všetkých zvyškov po vyklčovaných kríkoch. Je potrebné odstrániť nadzemnú aj podzemnú časť kríkov. Rastlinné zvyšky môžu byť totiž zdrojom škodlivých patogénov, ktoré by sa mohli následne prejaviť v novej výsadbe. Dôležitosť tohto zásahu je možné odvodiť aj z monitoringu škodlivých činiteľov vo vinici, ktorá sa bude klčovať.
Veľmi dôležitým krokom je odstrániť zhutnenie pôdy (Obrázok 1) . Zhutnenie pôdy obmedzuje zakorenenie viniča a tiež rast a vývoj koreňového systému. Pórovitosť pôdy je základom pôdnej štruktúry. Ak je pôda silne utužená, výrazne sa narúša štruktúra pôdnych pórov a réva vínna nemá možnosť dobre zakoreniť.
Trojročný cyklus prípravy pôdy pred výsadbou je ideálny, pretože počas 3 rokov je možné veľmi dobre zlikvidovať starú výsadbu, optimalizovať zásobné hnojenie a vykonať všetky kroky, ktoré smerujú k odstráneniu pôdnej únavy.
S úbytkom organického hnojenia dochádza k strate organickej hmoty a živín, zhoršuje sa infiltračná a akumulačná schopnosť pôdy. Dôsledkom dehumifikácie pôdy je strata pôdnych agregátov, zníženie pútania živín a ohrozenie vôd eutrofizáciou. Riešením je dostatočné organické hnojenie – kladná bilancia organických látok.
Pokiaľ nedôjde k trojročnému cyklu prípravy pôdy pred výsadbou, je potrebné urobiť všetko pre zníženie pôdnej únavy a predovšetkým zlepšenie výživového stavu pôdy aj v skrátenej dobe. Základným prostriedkom na dosiahnutie tohto cieľa sú organické hnojivá alebo materiály organického pôvodu. Jedným z takýchto materiálov je aj HUMAC® Agro.
HUMAC® Agro pomáha zlepšovať pôdnu štruktúru, optimalizuje pH pôdy a zvyšuje sorpčnú a pufrovaciu schopnosť pôdy. Pozitívne prispieva k zvýšeniu obsahu humusu. Zároveň vytvára priaznivé podmienky z pohľadu uvoľňovania dusíka a jeho využívania viniča. Prejav dodania Humacu Agro sa odvíja od východiskového pomeru C:N. Vo väčšine viníc, kde bol Humac Agro použitý je však vplyv veľmi dynamický, v prospech výživy viniča.
HUMAC® Agro v pôde vytvára tiež priaznivé podmienky na zakorenenie viniča a na príjem živín (Obrázok 2) . V kombinácii s hnojením zlepšuje využiteľnosť hnojív a celkovo výživu viniča.
Z hľadiska tvorby humusu má 500 kg HUMAC® Agro rovnakú bioaktívnu hodnotu ako 50 ton maštaľného hnoja. V rámci prípravy pôdy pred výsadbou je preto možné aplikovať samotný prípravok HUMAC® Agro v dávke 500 – 1000 kg/ha alebo v kombinácii s maštaľným hnojom alebo kompostmi, kedy môže dôjsť k úprave dávky prípravku HUMAC® Agro v závislosti od použitého množstva maštaľného hnoja alebo kompostu.
HUMAC® Agro je možné aplikovať plošne v rámci prípravy pôdy pred výsadbou. Možno je však tiež aplikácia priamo k révovým sadeniciam, po výsadbe vinice. Táto aplikácia potom môže dostať prípravok, priamo k révovej sadenice, do pôdy, kde sadenice zakoreňuje. Dochádza preto k maximalizácii pozitívneho využitia v novej výsadbe. V tomto prípade je vhodné aplikovať HUMAC® Agro vo vzdialenosti približne 30 cm od vysadených sadeníc do hĺbky približne 30 cm.
HUMAC® Agro vďaka pôsobeniu na pôdne podmienky pozitívne ovplyvňuje rast viniča. V nových výsadbách sa potom prejavuje dobrý rast letorastov vďaka zlepšeniu pôdnych vlastností a výživy. Obrázok 3 ukazuje rast kríkov vo vinici v nasledujúcom roku po výsadbe. Kríky už bolo možné tiež zaťažiť úrodou (Obrázok 4) . Obrázok 5 potom ukazuje hrozno odrody Irsai Oliver v nasledujúcom roku po výsadbe.
Použitie prípravku HUMAC® Agro v novej výsadbe vedie k väčšej vyrovnanosti rastu novej výsadby. Je potom oveľa jednoduchšie zapestovať kmienok alebo aj kratší ťažeň. Pozitívne pôsobí aj na zdravotný stav kríkov a vyzretosť letorastov.
V prípade slabého rastu výsadby je možné HUMAC® Agro aplikovať aj v druhom alebo treťom roku po výsadbe.
Zdroj: prof. Ing. Pavol Pavloušek, Ph.D. (vinarskepotreby.cz)